How To Start A Kettle Corn Business?

How To Start A Kettle Corn Business?

How much does it cost to start a kettle corn business?

Estimated Cost to Get Started According to Eric, your biggest expense is going to be purchasing a kettle corn popper machine and a tent / pop-up. The costs of this equipment is variable, but a professional grade kettle will run you between $3,000 – $5,000 on average.

Is kettle corn business profitable?

Selling kettle corn can be a profitable business venture. It’s also extremely easy to make the corn, so this isn’t a job you’ll need extensive training for—making it perfect for a career change as a full-time job or a side job to supplement your income.

How much money can you make selling popcorn?

One last point: A mom and pop gourmet popcorn company can potentially do anywhere between $50,000 to $700,000+ in annual sales depending on the brand and marketing.

How much does kettle corn cost?

Kettle Corn and Popcorn Products Available Value
BEST SELLERS! Original, Caramel Sea Salt or MIXED – Med. Bag (~11cups) $5 for Original, $6 for Caramel or Mixed
Small Flavored Bag of Kettle Corn (~8 cups) $6
Small Flavored Popcorn Bag (~8 Cups) $5
Small Buttery Popcorn Bag (~8 cups) $4
You might be interested:  FAQ: Where Can I Buy Blue Corn Tortillas?

Is kettle corn healthier?

Air-popped popcorn is prepared without sugar, and it’s the healthiest. It contains less amount of calories with little fat and no cholesterol. Kettle corn, on the contrary, contains extra calories, sugar, and fat.

What do you need to sell kettle corn?

What type of licenses and permits will I need?

  1. Apply for a state license as a transient food vendor.
  2. You will need to apply for a Mobile or Temporary Food Service License.
  3. Sometimes you ‘ll be required to get a “vendor” or “peddler” license if you ‘re selling within city limits.

Are popcorn stores profitable?

Some gourmet popcorn businesses are extremely profitable. The Bastians have grown Angie’s Popcorn into a $50-million business.

Is popcorn a good business?

Popcorn have become one of the beloved snacks all around the world. Starting a popcorn business at home is a good option as far as small scale businesses are concerned. It is a profitable idea to generate your own income.

How much should I charge for popcorn?

Example: Food Cost Per 1-oz Serving of Popcorn Suggested Retail – $1.25 to $2.00 per one-ounce serving. Another pricing practice is to know what your competitors’ prices are, as well as their quality and options (Is their popcorn cheaper?

How do you keep popcorn fresh to sell?

The best way to store popped popcorn is in an airtight container — but which type is best? Popcorn tins, as well as plastic and glass storage containers with sealable lids, are the best for ensuring freshness. If you plan on freezing your leftover popcorn, look for containers marked as freezer-safe.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *